Girard-Perregaux - 81010-52-3118-1CM
81010-52-3118-1CM Laureato 42 Automatic Pink Gold / Onyx
| Brand: | Girard-Perregaux |
|---|---|
| Family: | Laureato |
| Reference: | 81010-52-3118-1CM (aka: 81010-52-3118-1CM) |
| Name: | 81010-52-3118-1CM Laureato 42 Automatic Pink Gold / Onyx |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Pink Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 27.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Girard-Perregaux Laureato Infinity Edition (reference 81010-52-3118-1CM) has a Pink Gold case of 42.00mm, and a Black onyx dial. This Laureato is powered by caliber GP01800-0008, a self-winding movement with central seconds and date.