Girard-Perregaux - 81015-32-001-FK6A
81015-32-001-FK6A Laureato 42 Automatic Skeleton Ceramic / Rubber
| Brand: | Girard-Perregaux |
|---|---|
| Family: | Laureato |
| Reference: | 81015-32-001-FK6A (aka: 81015-32-001-FK6A) |
| Name: | 81015-32-001-FK6A Laureato 42 Automatic Skeleton Ceramic / Rubber |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Ceramic |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 27.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Skeleton |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Girard-Perregaux Laureato 81015-32-001-FK6A was introduced in 2018. This watch features a ceramic case and a rubber strap. Inside is ticking the self-winding skeletonized caliber GP 1800.