Girard-Perregaux - 81015-52-002-52A
81015-52-002-52A Laureato 42 Automatic Skeleton Pink Gold / Bracelet
| Brand: | Girard-Perregaux |
|---|---|
| Family: | Laureato |
| Reference: | 81015-52-002-52A (aka: 81015-52-002-52A) |
| Name: | 81015-52-002-52A Laureato 42 Automatic Skeleton Pink Gold / Bracelet |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Pink Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 27.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Skeleton |
|---|---|
| Dial Finish: | Guilloche |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
40 933 €
Maximum price
97 713 €
Absolute change
0 €
Opening price
66 627 €
Closing price
66 627 €
Relative change
0,00 %
Description
The Girard-Perregaux Laureato Skeleton was released in May of 2017 as a follow-up on the revival of the Laureato at SIHH 2017. It features a pink gold case of 42mm, which houses the self-winding, skeletonized caliber GP01800-006.