Girard-Perregaux - 81020-11-431-BB4A
81020-11-431-BB4A Laureato 42 Chronograph Stainless Steel / Blue / Alligator
| Brand: | Girard-Perregaux |
|---|---|
| Family: | Laureato |
| Reference: | 81020-11-431-BB4A (aka: 81020-11-431-BB4A) |
| Name: | 81020-11-431-BB4A Laureato 42 Chronograph Stainless Steel / Blue / Alligator |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 27.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Laureato Chronograph was (re-)introduced in 2018, two years after the return of the Laureato collection. It comes in either 42 or 38mm case sizes, and in a variety of configurations. All of them share a distinct retro look, which is inspired by the 1996 Laureato Olimpico. Reference 81020-11-431-BB4A has a stainless steel case paired with an alligator strap. The dial is blue.