Girard-Perregaux - 81060-21-492-FH3A
81060-21-492-FH3A Laureato Absolute Gold Fever
| Brand: | Girard-Perregaux |
|---|---|
| Family: | Laureato |
| Reference: | 81060-21-492-FH3A (aka: 81060-21-492-FH3A) |
| Name: | 81060-21-492-FH3A Laureato Absolute Gold Fever |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Girard-Perregaux Laureato Absolute is a beefed up take on the original Laureato. The Laureato Absolute Ti reference 81060-21-492-FH3A was introduced in 2021. This Laureato features a PVD-coated titanium case and a Black dial with gold details.