Girard-Perregaux - 81060-36-693-FH6A
81060-36-693-FH6A Laureato Absolute Crystal Rock Chronograph
| Brand: | Girard-Perregaux |
|---|---|
| Family: | Laureato |
| Reference: | 81060-36-693-FH6A (aka: 81060-36-693-FH6A) |
| Name: | 81060-36-693-FH6A Laureato Absolute Crystal Rock Chronograph |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | Yes, 100 units |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Girard-Perregaux Laureato Absolute Crystal Rock features a case crafted from a mix of carbon fiber and fiberglass, with PVD-coated titanium used for parts such as the pushers and crown. The dial is Black.