Girard-Perregaux - 81070-21-002-FB6A
81070-21-002-FB6A Laureato Absolute Ti 230 Blue
| Brand: | Girard-Perregaux |
|---|---|
| Family: | Laureato |
| Reference: | 81070-21-002-FB6A (aka: 81070-21-002-FB6A) |
| Name: | 81070-21-002-FB6A Laureato Absolute Ti 230 Blue |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | Yes, 230 units |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Gradient |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
6 818 €
Maximum price
12 404 €
Absolute change
0 €
Opening price
8 346 €
Closing price
8 346 €
Relative change
0,00 %
Description
The Girard-Perregaux Laureato Absolute is a beefed up take on the original Laureato. The Laureato Absolute Ti reference 81070-21-002-FB6A was introduced in 2021. This limited edition of 230 pieces features a sandblasted titanium case and a Blue dial with gradient finish.