Girard-Perregaux - 81070-21-491-FH6A
81070-21-491-FH6A Laureato Absolute Titanium PVD / Blue
| Brand: | Girard-Perregaux |
|---|---|
| Family: | Laureato |
| Reference: | 81070-21-491-FH6A (aka: 81070-21-491-FH6A) |
| Name: | 81070-21-491-FH6A Laureato Absolute Titanium PVD / Blue |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Gradient |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
4 840 €
Maximum price
9 380 €
Absolute change
0 €
Opening price
6 571 €
Closing price
6 571 €
Relative change
0,00 %
Description
The Girard-Perregaux Laureato Absolute is a beefed up take on the original Laureato. The Laureato Absolute Ti reference 81070-21-491-FH6A was introduced in 2019. This Laureato features a PVD-coated titanium case and a Blue dial with gradient finish.