Girard-Perregaux - 81071-43-231-FB6A
81071-43-231-FB6A Laureato Absolute Light
| Brand: | Girard-Perregaux |
|---|---|
| Family: | Laureato |
| Reference: | 81071-43-231-FB6A (aka: 81071-43-231-FB6A) |
| Name: | 81071-43-231-FB6A Laureato Absolute Light |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | Yes, 88 units |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Finish: | Gradient |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
60 407 €
Maximum price
70 990 €
Absolute change
0 €
Opening price
60 785 €
Closing price
60 785 €
Relative change
0,00 %
Description
The Girard Perregaux Absolute Light reference 81071-43-231-FB6A features a titanium and sapphire crystal case of 44mm, which houses a self-winding, skeletonized movement in the form of caliber GP01800-1143.