Girard-Perregaux - 99105-26-231-BB6A
99105-26-231-BB6A Laureato 45 Tourbillon Titanium / Pink Gold / Grey / Alligator
| Brand: | Girard-Perregaux |
|---|---|
| Family: | Laureato |
| Reference: | 99105-26-231-BB6A (aka: 99105-26-231-BB6A) |
| Name: | 99105-26-231-BB6A Laureato 45 Tourbillon Titanium / Pink Gold / Grey / Alligator |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 28.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Finish: | Guilloche |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Girard-Perregaux Laureato Tourbillon 99105-26-231-BB6A was introduced at SIHH 2017. It features a titanium and pink gold case of 45mm, which houses the self-winding (micro-rotor) caliber GP09510. The slate grey dial has a Clous de Paris pattern.