Girard-Perregaux - 99110-53-001-53A
99110-53-001-53A Laureato 42 Flying Tourbillon Skeleton White Gold / Bracelet
| Brand: | Girard-Perregaux |
|---|---|
| Family: | Laureato |
| Reference: | 99110-53-001-53A (aka: 99110-53-001-53A) |
| Name: | 99110-53-001-53A Laureato 42 Flying Tourbillon Skeleton White Gold / Bracelet |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Material: | White Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Skeleton |
|---|---|
| Dial Finish: | Guilloche |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Girard-Perregaux Laureato 42 Flying Tourbillon Skeleton 99110-53-001-53A was introduced in 2018. It features a self-winding movement with flying tourbillon, which is housed in a 42mm white gold case.