Girard-Perregaux - 25882-11-421-BB4A
25882-11-421-BB4A Vintage 1945 XXL Large Date and Moonphases Stainless Steel / Blue Polycrystalline
| Brand: | Girard-Perregaux |
|---|---|
| Family: | Vintage 1945 |
| Reference: | 25882-11-421-BB4A (aka: 25882-11-421-BB4A) |
| Name: | 25882-11-421-BB4A Vintage 1945 XXL Large Date and Moonphases Stainless Steel / Blue Polycrystalline |
| Produced: | 2013 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Rectangular |
| Case Diameter: | 36.10 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Girard-Perregaux reference 25882-11-421-BB4A has a stainless steel rectangular case of 36,1 x 35,25mm and a skeleton dial. It is fitted on a navy alligator strap with folding-clasp.