Girard-Perregaux - 25882-21-223-BF6A
25882-21-223-BF6A Vintage 1945 XXL Large Date and Moonphases Titanium DLC / Grey Sapphire
| Brand: | Girard-Perregaux |
|---|---|
| Family: | Vintage 1945 |
| Reference: | 25882-21-223-BF6A (aka: 25882-21-223-BF6A) |
| Name: | 25882-21-223-BF6A Vintage 1945 XXL Large Date and Moonphases Titanium DLC / Grey Sapphire |
| Produced: | 2013 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Rectangular |
| Case Diameter: | 36.10 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Girard-Perregaux reference 25882-21-223-BF6A has a titanium rectangular case of 36,1 x 35,25mm and a skeleton dial. It is fitted on a black alligator strap with folding-clasp.