Glashütte Original - 1-39-22-10-30-44
1-39-22-10-30-44 Lady Serenade Stainless Steel / Ruby / MOP / Alligator / Pin
| Brand: | Glashütte Original |
|---|---|
| Family: | Lady Serenade |
| Reference: | 1-39-22-10-30-44 (aka: 1-39-22-10-30-44) |
| Name: | 1-39-22-10-30-44 Lady Serenade Stainless Steel / Ruby / MOP / Alligator / Pin |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | Yes, 50 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Glashuette Original Lady Serenade 1-39-22-10-30-XX was introduced on Valentine's Day 2019 as a limited edition of 50 pieces. It features a ruby-set bezel and a mother-of-pearl dial. Ref. 1-39-22-10-30-04 has an alligator strap with folding clasp. Ref. 1-39-22-10-30-44 has an alligator strap with pin buckle.