Glashütte Original - 1-39-22-20-22-04
1-39-22-20-22-04 Lady Serenade Stainless Steel / Diamond / Black / Alligator / Folding
| Brand: | Glashütte Original |
|---|---|
| Family: | Lady Serenade |
| Reference: | 1-39-22-20-22-04 (aka: 1-39-22-20-22-04) |
| Name: | 1-39-22-20-22-04 Lady Serenade Stainless Steel / Diamond / Black / Alligator / Folding |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Glashütte Original Lady Serenade reference 1-39-22-20-22-XX was introduced in 2016. It features a stainless steel case with diamond-set bezel and a galvanized black dial. This watch is powered by the self-winding caliber 39-22. Ref. 1-39-22-20-22-04 is fitted with a folding clasp. Ref. 1-39-22-20-22-44 is fitted with a pin buckle. Ref. 1-39-22-20-22-34 is fitted with a stainless steel bracelet.