Glashütte Original - 1-39-22-21-22-44
1-39-22-21-22-44 Lady Serenade Stainless Steel / Diamond / Valentine's Day
| Brand: | Glashütte Original |
|---|---|
| Family: | Lady Serenade |
| Reference: | 1-39-22-21-22-44 (aka: 1-39-22-21-22-44) |
| Name: | 1-39-22-21-22-44 Lady Serenade Stainless Steel / Diamond / Valentine's Day |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | Yes, 50 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
Introduced in 2022, the Glashuette Original Lady Serenade reference 1-39-22-21-22-44 is a limited edition of 50 pieces. This watch has a stainless steel case with diamond-set bezel, and a mother-of-pearl dial with eight heart-shaped indexes in pink sapphire crystal.