Glashütte Original - 1-61-03-25-15-04
1-61-03-25-15-04 PanoGraph Red Gold / Silver / Alligator / Folding
| Brand: | Glashütte Original |
|---|---|
| Family: | Pano |
| Reference: | 1-61-03-25-15-04 (aka: 1-61-03-25-15-04) |
| Name: | 1-61-03-25-15-04 PanoGraph Red Gold / Silver / Alligator / Folding |
| Produced: | 2012 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Alpha |
Minimum price
12 196 €
Maximum price
17 629 €
Absolute change
0 €
Opening price
15 216 €
Closing price
15 216 €
Relative change
0,00 %
Description
In the year 2000, Glashütte Original presented the PanoRetroGraph. A beautiful illustration of the art of fine watchmaking in Germany, its startling asymmetrical dial design, its unprecedented “retro” chronograph mechanism and 30-minute chronograph totalizer earned immediate acclaim. The limited edition of 50 pieces in platinum soon sold out. The PanoGraph is its contemporary successor, similar in spirit. This features a case of 40mm, which houses the hand-wound caliber 61-03. Reference 1-61-03-25-15-01 has an alligator strap and a pin buckle. Reference 1-61-03-25-15-04 has an alligator strap and a folding clasp. Reference 1-61-03-25-15-50 has an alligator strap and a short folding clasp. Reference 1-61-03-25-15-02 has a nubuck alligator strap and a pin buckle. Reference 1-61-03-25-15-05 has a nubuck alligator strap and a folding clasp. Reference 1-61-03-25-15-51 has a nubuck alligator strap and a short folding clasp.