Glashütte Original - 1-65-01-12-26-70
1-65-01-12-26-70 PanoReserve Stainless Steel / Blue / Bracelet
| Brand: | Glashütte Original |
|---|---|
| Family: | Pano |
| Reference: | 1-65-01-12-26-70 (aka: 1-65-01-12-26-70) |
| Name: | 1-65-01-12-26-70 PanoReserve Stainless Steel / Blue / Bracelet |
| Produced: | 2015 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Alpha |
Minimum price
5 428 €
Maximum price
6 293 €
Absolute change
0 €
Opening price
5 929 €
Closing price
5 929 €
Relative change
0,00 %
Description
The redesigned PanoReserve was originally introduced at BaselWorld 2012. The present blue dial was added to the collection in 2015. The heart of the PanoReserve is the manually wound 48-jewel Calibre 65-01 with 42-hour power reserve. Chief among the attractions visible through the sapphire case back are the duplex swan-neck fine adjustment, hand-engraved balance cock, screw balance and the traditional Glashütte three-quarter plate with Glashütte ribbing, screw-mounted gold chatons, and blued steel screws