Glashütte Original - 1-65-01-23-12-24
1-65-01-23-12-24 PanoReserve Stainless Steel / Grey / Bracelet
| Brand: | Glashütte Original |
|---|---|
| Family: | Pano |
| Reference: | 1-65-01-23-12-24 (aka: 1-65-01-23-12-24) |
| Name: | 1-65-01-23-12-24 PanoReserve Stainless Steel / Grey / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The redesigned PanoReserve was originally introduced at BaselWorld 2012. The heart of the PanoReserve is the manually wound 48-jewel Calibre 65-01 with 42-hour power reserve. Chief among the attractions visible through the sapphire case back are the duplex swan-neck fine adjustment, hand-engraved balance cock, screw balance and the traditional Glashütte three-quarter plate with Glashütte ribbing, screw-mounted gold chatons, and blued steel screws