Glashütte Original - 1-66-06-04-22-36
1-66-06-04-22-36 PanoInverse Stainless Steel / Black / Alligator / Pin
| Brand: | Glashütte Original |
|---|---|
| Family: | Pano |
| Reference: | 1-66-06-04-22-36 (aka: 1-66-06-04-22-36) |
| Name: | 1-66-06-04-22-36 PanoInverse Stainless Steel / Black / Alligator / Pin |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Skeleton |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Glashütte Original PanoInverse reference 1-66-06-04-22-36 has a Stainless Steel case of 42.00, which holds the hand-wound caliber 66-06. The dial is Skeleton. This variation was added to the collection in 2021.