Glashütte Original - 1-66-06-04-22-66
1-66-06-04-22-66 PanoInverse Stainless Steel / Black / Synthetic / Folding
| Brand: | Glashütte Original |
|---|---|
| Family: | Pano |
| Reference: | 1-66-06-04-22-66 (aka: 1-66-06-04-22-66) |
| Name: | 1-66-06-04-22-66 PanoInverse Stainless Steel / Black / Synthetic / Folding |
| Produced: | 2008 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Skeleton |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Glashuette Original PanoInverse 1-66-06-04-22-66 has a Stainless Steel case of 42.00mm. The inverse arrangement of the movement a is on display through both the front as well as through the see-through case back.