Glashütte Original - 1-66-08-01-03-50
1-66-08-01-03-50 PanoInverse Platinum / Blue / Alligator / Folding
| Brand: | Glashütte Original |
|---|---|
| Family: | Pano |
| Reference: | 1-66-08-01-03-50 (aka: 1-66-08-01-03-50) |
| Name: | 1-66-08-01-03-50 PanoInverse Platinum / Blue / Alligator / Folding |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | Yes, 25 units |
| Case Material: | Platinum |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Skeleton |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Glashütte Original PanoInverse Limited Edition was introduced in 2019. It is powered by a new interpretation of the brand's 'inverse' movement - caliber 66-08. Thanks to a cut-out base plate, the balance bridge appears to float within the movement. Reference 1-66-08-01-03-30 has an alligator strap and a platinum folding clasp. Reference 1-66-08-01-03-50 has an alligator strap and a shorter platinum folding clasp.