Glashütte Original - 1-66-09-01-03-30
1-66-09-01-03-30 PanoInverse Platinum / Guilloche Limited Edition
| Brand: | Glashütte Original |
|---|---|
| Family: | Pano |
| Reference: | 1-66-09-01-03-30 (aka: 1-66-09-01-03-30) |
| Name: | 1-66-09-01-03-30 PanoInverse Platinum / Guilloche Limited Edition |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | Yes, 25 units |
| Case Material: | Platinum |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Glashütte Original PanoInverse Limited Edition reference 1-66-09-01-03-30 was introduced in 2021. For this version, the movement -now with the designation caliber 66-09- is finished in a guilloche finish. The dial is anthracite. Reference 1-66-09-01-03-30 has an alligator strap and a platinum folding clasp. Reference 1-66-09-01-03-50 has an alligator strap and a shorter platinum folding clasp.