Glashütte Original - 1-66-10-01-05-50
1-66-10-01-05-50 PanoInverse Red Gold / China / Short Folding
| Brand: | Glashütte Original |
|---|---|
| Family: | Pano |
| Reference: | 1-66-10-01-05-50 (aka: 1-66-10-01-05-50) |
| Name: | 1-66-10-01-05-50 PanoInverse Red Gold / China / Short Folding |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | Yes, 25 units |
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Skeleton |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Glashütte Original PanoInverse reference 1-66-10-01-05-50 is a limited edition of 38 pieces created for the Chinese market. It features a red gold case, and a matching red gold 'dial' with engraved floral patterns. Reference 1-66-10-01-05-30 is fitted with a folding clasp. Reference 1-66-10-01-05-50 is fitted with a short folding claps. Reference 1-66-10-01-05-01 is fitted with a pin buckle.