Glashütte Original - 1-66-12-01-03-62
1-66-12-01-03-62 PanoInverse Platinum / Guilloche Limited Edition
| Brand: | Glashütte Original |
|---|---|
| Family: | Pano |
| Reference: | 1-66-12-01-03-62 (aka: 1-66-12-01-03-62) |
| Name: | 1-66-12-01-03-62 PanoInverse Platinum / Guilloche Limited Edition |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | Yes, 50 units |
| Case Material: | Platinum |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Glashütte Original PanoInverse Limited Edition reference 1-66-12-01-03-62 was introduced in 2023. For this version, the movement -now with the designation caliber 66-12- is finished with an architectural pattern.