Glashütte Original - 1-90-02-23-35-01)
1-90-02-23-35-01) PanoMatic Lunar Red Gold / Green / Alligator / Pin
| Brand: | Glashütte Original |
|---|---|
| Family: | Pano |
| Reference: | 1-90-02-23-35-01) (aka: 1-90-02-23-35-01)) |
| Name: | 1-90-02-23-35-01) PanoMatic Lunar Red Gold / Green / Alligator / Pin |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Glashuette Original PanomaticLunar reference 1-90-02-23-35-01) was introduced in 2021. This watch pairs a Red Gold case with a Green dial. Power comes from the self-winding caliber 90-02. Reference 1-90-02-23-35-01 has a green dial, an alligator strap and a pin buckle. Reference 1-90-02-23-35-50 has a green dial, an alligator strap and a folding clasp. Reference 1-90-02-23-35-30 has a green dial, an alligator strap and a short folding clasp.