Glashütte Original - 1-90-02-43-32-62
1-90-02-43-32-62 PanoMatic Lunar Stainless Steel / Grey / Alligator / Folding
| Brand: | Glashütte Original |
|---|---|
| Family: | Pano |
| Reference: | 1-90-02-43-32-62 (aka: 1-90-02-43-32-62) |
| Name: | 1-90-02-43-32-62 PanoMatic Lunar Stainless Steel / Grey / Alligator / Folding |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Glashuette Original PanomaticLunar reference 1-90-02-43-32-62 was introduced in 2021. This watch pairs a Stainless Steel case with a Grey dial. Power comes from the self-winding caliber 90-02.