Glashütte Original - 1-90-02-45-35-04
1-90-02-45-35-04 PanoMatic Lunar Red Gold / Silver / Alligator / Folding
| Brand: | Glashütte Original |
|---|---|
| Family: | Pano |
| Reference: | 1-90-02-45-35-04 (aka: 1-90-02-45-35-04) |
| Name: | 1-90-02-45-35-04 PanoMatic Lunar Red Gold / Silver / Alligator / Folding |
| Limited: | No |
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The PanoMatic Lunar is one of Glashuette Original's emblematic models. In addition to the signature off-center Pano-look, this model is fitted with a moonphase display. Reference 1-90-02-45-35-01 has an alligator strap and a pin buckle. Reference 1-90-02-45-35-05 has an alligator strap and a folding clasp. Reference 1-90-02-45-35-50 has an alligator strap and a short folding clasp. Reference 1-90-02-45-35-02 has a nubuck alligator strap and a pin buckle. Reference 1-90-02-45-35-04 has a nubuck alligator strap and a folding clasp. Reference 1-90-02-45-35-51 has a nubuck alligator strap and a short folding clasp.