Glashütte Original - 1-90-12-06-12-01
1-90-12-06-12-01 PanoMatic Luna Stainless Steel / Diamond / MOP / Alligator / Pin
| Brand: | Glashütte Original |
|---|---|
| Family: | Pano |
| Reference: | 1-90-12-06-12-01 (aka: 1-90-12-06-12-01) |
| Name: | 1-90-12-06-12-01 PanoMatic Luna Stainless Steel / Diamond / MOP / Alligator / Pin |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.40 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
Introduced in 2020, the Glashuette Original Panomatic Luna reference 1-90-12-06-12-01 has a Stainless Steel case with a diamond-set bezel, and a White mother-of-pearl dial with both exploding Arabic numerals (printed in lilac) and diamond-set hour markers.