Glashütte Original - 1-92-09-02-05-62
1-92-09-02-05-62 PanoMatic Calendar Red Gold / Silver / Alligator / Folding
| Brand: | Glashütte Original |
|---|---|
| Family: | Pano |
| Reference: | 1-92-09-02-05-62 (aka: 1-92-09-02-05-62) |
| Name: | 1-92-09-02-05-62 PanoMatic Calendar Red Gold / Silver / Alligator / Folding |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Glashuette Original Panomatic Calendar debuted in 2022, being the brand's first watch to be fitted with a movement with annual calendar. Reference 1-92-09-02-05-62 has a Red Gold case and a Silver dial.