Glashütte Original - 1-93-02-05-50-30
1-93-02-05-50-30 PanoLunar Tourbillon Red Gold / Baguette / Silver / Alligator / Folding
| Brand: | Glashütte Original |
|---|---|
| Family: | Pano |
| Reference: | 1-93-02-05-50-30 (aka: 1-93-02-05-50-30) |
| Name: | 1-93-02-05-50-30 PanoLunar Tourbillon Red Gold / Baguette / Silver / Alligator / Folding |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The PanoLunar Tourbillon pairs the romantic moonphase-complication with the high-technicality of the tourbillon escapement. Introduced in 2020, the pictured Glashütte Original PanoLunar reference 1-93-02-05-50-30 features a red gold case with baguette-set bezel. It serves as an example of the customisation options available through the brand