Glashütte Original - 1-93-12-01-03-50
1-93-12-01-03-50 PanoLunar Tourbillon Platinum / Hand-Engraved / Alligator / Folding
| Brand: | Glashütte Original |
|---|---|
| Family: | Pano |
| Reference: | 1-93-12-01-03-50 (aka: 1-93-12-01-03-50) |
| Name: | 1-93-12-01-03-50 PanoLunar Tourbillon Platinum / Hand-Engraved / Alligator / Folding |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | Yes, 25 units |
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
Introduced in 2020, the Glashütte Original PanoLunar Tourbilon reference 1-93-12-01-03-50 has a Red Gold case of 40.00mm and a hand-engraved dial of solid gold. Power comes fro caliber 93-02, an adaptation of caliber 93-02 with a special finish. Reference 1-93-12-01-03-30 has a regular folding clasp; reference 1-93-12-01-03-50 has a shorter folding clasp.