Glashütte Original - 1-36-13-07-83-33
1-36-13-07-83-33 SeaQ Panorama Date Stainless Steel / Green / Rubber / Folding
| Brand: | Glashütte Original |
|---|---|
| Family: | SeaQ |
| Reference: | 1-36-13-07-83-33 (aka: 1-36-13-07-83-33) |
| Name: | 1-36-13-07-83-33 SeaQ Panorama Date Stainless Steel / Green / Rubber / Folding |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.20 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
The Glashütte Original SeaQ was introduced in 2019. Its design is based on the “Spezimatic Type RP TS 200”, though technically it is updated to 21st century specifications. The SeaQ Panorama Date pairs a vintage look with the brand's signature big date display. It is available in a number of configurations. Reference 1-36-13-07-83-33 has a Green dial.