Glashütte Original - 1-39-11-06-80-33
1-39-11-06-80-33 SeaQ Date Stainless Steel / Black / Rubber / Folding
| Brand: | Glashütte Original |
|---|---|
| Family: | SeaQ |
| Reference: | 1-39-11-06-80-33 (aka: 1-39-11-06-80-33) |
| Name: | 1-39-11-06-80-33 SeaQ Date Stainless Steel / Black / Rubber / Folding |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.50 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
The Glashütte Original SeaQ was introduced in 2019. Its design is based on the “Spezimatic Type RP TS 200”, though technically it is updated to 21st century specifications. The present version has a stainless steel case of 39.5mm, which houses the self-winding caliber 39-11. It is availabe with a rubber strap, a textile strap, or a stainless steel bracelet.