Glashütte Original - 1-39-11-09-82-70
1-39-11-09-82-70 SeaQ Date Stainless Steel / Diamond / Blue / Bracelet
| Brand: | Glashütte Original |
|---|---|
| Family: | SeaQ |
| Reference: | 1-39-11-09-82-70 (aka: 1-39-11-09-82-70) |
| Name: | 1-39-11-09-82-70 SeaQ Date Stainless Steel / Diamond / Blue / Bracelet |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.50 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
The Glashütte Original SeaQ was introduced in 2019. Its design is based on the “Spezimatic Type RP TS 200”, though technically it is updated to 21st century specifications. Reference 1-39-11-09-82-70 was added to the collection in 2020. This SeaQ features a Stainless Steel case with diamond-set bezel, which houses the self-winding caliber 39-11. The dial is blue.