Glashütte Original - 1-39-11-17-91-33
1-39-11-17-91-33 SeaQ Date Red Gold / Black / Rubber / Folding
| Brand: | Glashütte Original |
|---|---|
| Family: | SeaQ |
| Reference: | 1-39-11-17-91-33 (aka: 1-39-11-17-91-33) |
| Name: | 1-39-11-17-91-33 SeaQ Date Red Gold / Black / Rubber / Folding |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.50 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
The Glashütte Original SeaQ was introduced in 2019. Its design is based on the “Spezimatic Type RP TS 200”, though technically it is updated to 21st century specifications. The SeaQ Date 1-39-11-17-91-33 has a red gold case of 39.5mm, which houses the self-winding caliber 39-11. The dial is Black.