Glashütte Original - 1-36-01-01-02-01
1-36-01-01-02-01 Senator Excellence Stainless Steel / Silver / Alligator - Pin
| Brand: | Glashütte Original |
|---|---|
| Family: | Senator |
| Reference: | 1-36-01-01-02-01 (aka: 1-36-01-01-02-01) |
| Name: | 1-36-01-01-02-01 Senator Excellence Stainless Steel / Silver / Alligator - Pin |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Poire |
Description
The Glashütte Original Senator Excellence was introduced at BaselWorld 2016. Its case measures 40mm across at a height of 10mm. The Senator Excellence is powered by the completely new 3-handed, self-winding caliber 36, which provides this watch with a power reserve of 100 hours. The pictured Senator Excellence 1-36-01-01-02-01 has a Stainless Steel case and a Silver dial with laser engraved black hour markers.