Glashütte Original - 1-36-01-01-02-30
1-36-01-01-02-30 Senator Excellence Stainless Steel / Silver / Alligator / Folding
| Brand: | Glashütte Original |
|---|---|
| Family: | Senator |
| Reference: | 1-36-01-01-02-30 (aka: 1-36-01-01-02-30) |
| Name: | 1-36-01-01-02-30 Senator Excellence Stainless Steel / Silver / Alligator / Folding |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Poire |
Description
The Glashütte Original Senator Excellence was introduced at BaselWorld 2016. Its case measures 40mm across at a height of 10mm. The Senator Excellence is powered by the completely new 3-handed, self-winding caliber 36, which provides this watch with a power reserve of 100 hours. The pictured Senator Excellence has a stainless steel case and a varnish silver-grainé dial with laser engraved black hour markers. Reference 1-36-01-01-02-01 has an alligator strap and a pin buckle. Reference 1-36-01-01-02-30 has an alligator strap and a folding clasp. Reference 1-36-01-01-02-50 has an alligator strap and a short folding clasp.