Glashütte Original - 1-36-01-03-02-65
1-36-01-03-02-65 Senator Excellence Stainless Steel / Black / Calf - Folding
| Brand: | Glashütte Original |
|---|---|
| Family: | Senator |
| Reference: | 1-36-01-03-02-65 (aka: 1-36-01-03-02-65) |
| Name: | 1-36-01-03-02-65 Senator Excellence Stainless Steel / Black / Calf - Folding |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Glashütte Original Senator Excellence was introduced at BaselWorld 2016. Its case measures 40mm across at a height of 10mm. The Senator Excellence is powered by the completely new 3-handed, self-winding caliber 36, which provides this watch with a power reserve of 100 hours. Reference 1-36-01-03-02-65 was added to the collection in 2017. This watch has a Stainless Steel case and a Black dial.