Glashütte Original - 1-36-02-01-02-01
1-36-02-01-02-01 Senator Excellence Perpetual Calendar Stainless Steel / Silver / Alligator / Pin
| Brand: | Glashütte Original |
|---|---|
| Family: | Senator |
| Reference: | 1-36-02-01-02-01 (aka: 1-36-02-01-02-01) |
| Name: | 1-36-02-01-02-01 Senator Excellence Perpetual Calendar Stainless Steel / Silver / Alligator / Pin |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Poire |
Minimum price
16 517 €
Maximum price
16 517 €
Absolute change
0 €
Opening price
16 517 €
Closing price
16 517 €
Relative change
0,00 %
Description
Early 2016 Glashütte Original introduced its caliber 36, a movement designed for stability and precision, while adhering to the codes of the brand. In late 2016 the 'base' three-hander was accompanied by two more complicated siblings: a panorama-date, and a moonphase + panorama-date, while the present perpetual calendar was added to the line-up in 2017. Compared to the earlier Senator Perpetual Calendar, with the new movement also comes a new display for the leap year indicator - a traditional hand instead of the dot at 12:00, and the dial no longer features Roman numerals all around. Reference 1-36-02-01-02-01 has an alligator strap and a pin buckle. Reference 1-36-02-01-02-30 has an alligator strap and a folding clasp. Reference 1-36-02-01-02-50 has an alligator strap and a short folding clasp.