Glashütte Original - 1-36-02-01-02-71
1-36-02-01-02-71 Senator Excellence Perpetual Calendar Stainless Steel / Silver / Bracelet
| Brand: | Glashütte Original |
|---|---|
| Family: | Senator |
| Reference: | 1-36-02-01-02-71 (aka: 1-36-02-01-02-71) |
| Name: | 1-36-02-01-02-71 Senator Excellence Perpetual Calendar Stainless Steel / Silver / Bracelet |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Poire |
Description
The Glashütte Original Senator Excellence Perpetual Calendar reference 1-36-02-01-02-71 has a Stainless Steel case of 42.00mm, which is paired with a Silver dial. This watch is powered by caliber 36-02, a self-winding movement with central seconds, moon phase indicator and perpetual calendar.