Glashütte Original - 1-36-02-02-05-61
1-36-02-02-05-61 Senator Excellence Perpetual Calendar Red Gold / Silver / Alligator - Folding
| Brand: | Glashütte Original |
|---|---|
| Family: | Senator |
| Reference: | 1-36-02-02-05-61 (aka: 1-36-02-02-05-61) |
| Name: | 1-36-02-02-05-61 Senator Excellence Perpetual Calendar Red Gold / Silver / Alligator - Folding |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Poire |
Description
The Glashuette Original Senator Excellence Perpetual Calendar 1-36-02-02-05-61 has a Red Gold case od 42.00mm and a Silver dial. This watch is powered by caliber 36-02, a self-winding movement with central seconds, moon phase indicator, and perpetual calendar.