Glashütte Original - 1-36-04-01-02-36
1-36-04-01-02-36 Senator Excellence Panorama Date Moonphase Stainless Steel / Silver / Synthetic
| Brand: | Glashütte Original |
|---|---|
| Family: | Senator |
| Reference: | 1-36-04-01-02-36 (aka: 1-36-04-01-02-36) |
| Name: | 1-36-04-01-02-36 Senator Excellence Panorama Date Moonphase Stainless Steel / Silver / Synthetic |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Poire |
Description
Early 2016 Glashütte Original introduced its caliber 36, a movement designed for stability and precision, while adhering to the codes of the brand. In late 2016 the 'base' three-hander was accompanied by two more complicated siblings: a panorama-date, and a moonphase + panorama-date. Reference {WATCH_REF] as pictured here has a Silver dial and a Stainless Steel case. It was added to the collection in 2021.