Glashütte Original - 1-37-01-03-02-06
1-37-01-03-02-06 Senator Chronograph Panorama Date Stainless Steel / Black / Rubber / Pin
| Brand: | Glashütte Original |
|---|---|
| Family: | Senator |
| Reference: | 1-37-01-03-02-06 (aka: 1-37-01-03-02-06) |
| Name: | 1-37-01-03-02-06 Senator Chronograph Panorama Date Stainless Steel / Black / Rubber / Pin |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Glashütte Original Senator Chronograph Panorama Date introduced in 2014 with either a platinum or red gold case, housing the then new caliber 37-01 chronograph movement. At BaselWorld 2017, the brand added a stainless steel version with black dial, giving the watch a sleek yet utilitarian look while simultaneously lowering the price. Reference 1-37-01-03-02-06 has a rubber strap with pin buckle. Reference 1-37-01-03-02-33 has a rubber strap with folding clasp. Reference 1-37-01-03-02-53 has a rubber strap with shorter folding clasp.