Glashütte Original - 1-37-01-05-02-35
1-37-01-05-02-35 Senator Chronograph Panorama Date Stainless Steel / Silver / Calf / Folding
| Brand: | Glashütte Original |
|---|---|
| Family: | Senator |
| Reference: | 1-37-01-05-02-35 (aka: 1-37-01-05-02-35) |
| Name: | 1-37-01-05-02-35 Senator Chronograph Panorama Date Stainless Steel / Silver / Calf / Folding |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Alpha |
Minimum price
9 310 €
Maximum price
11 256 €
Absolute change
0 €
Opening price
10 911 €
Closing price
10 911 €
Relative change
0,00 %
Description
The Glashütte Original Senator Chronograph Panorama Date introduced in 2014 with either a platinum or red gold case, housing the then new caliber 37-01 chronograph movement. At BaselWorld 2017, the brand added a stainless steel version with black dial, giving the watch a sleek yet utilitarian look while simultaneously lowering the price. Reference 1-37-01-05-02-35 is fitted with a grey fabric strap.