Glashütte Original - 1-49-13-15-04-01
1-49-13-15-04-01 Senator Moon Phase White Gold / Skeleton / Alligator / Pin
| Brand: | Glashütte Original |
|---|---|
| Family: | Senator |
| Reference: | 1-49-13-15-04-01 (aka: 1-49-13-15-04-01) |
| Name: | 1-49-13-15-04-01 Senator Moon Phase White Gold / Skeleton / Alligator / Pin |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Material: | White Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Skeleton |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Poire |
Description
Introduced in late 2016, the Glashütte Original Senator Skeleton reference 1-49-13-15-04-XX features a white gold case, housing the skeletonized caliber 49-13 movement. The openworked dial is made of galvanised silver and indicates the hours through Roman numerals. Ref. 1-49-13-15-04-01 is fitted with an alligator strap with pin buckle. Ref. 1-49-13-15-04-30 is fitted with an alligator strap with folding clasp. Ref. 1-49-13-15-04-50 is fitted with an alligator strap with shorter folding clasp.