Glashütte Original - 1-54-01-01-01-01
1-54-01-01-01-01 Alfred Helwig Tourbillon 1920
| Brand: | Glashütte Original |
|---|---|
| Family: | Senator |
| Reference: | 1-54-01-01-01-01 (aka: 1-54-01-01-01-01) |
| Name: | 1-54-01-01-01-01 Alfred Helwig Tourbillon 1920 |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | Yes, 25 units |
| Case Material: | Rose Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Poire |
Description
The Glashuette Original Alfred Helwig Tourbillon 1920 reference 1-54-01-01-01-01 is a limited edition of 25 pieces introduced in 2020 to commemorate the 100th anniversary of the invention of the flying tourbillon. This watch has a Rose Gold case of 40.00mm, which houses a hand-wound movement with tourbillon escapement. The latter can be viewed though the see-through case back.