Glashütte Original - 1-58-05-01-03-50
1-58-05-01-03-50 Senator Chronometer Tourbillon Platinum / Blue / Alligator / Folding
| Brand: | Glashütte Original |
|---|---|
| Family: | Senator |
| Reference: | 1-58-05-01-03-50 (aka: 1-58-05-01-03-50) |
| Name: | 1-58-05-01-03-50 Senator Chronometer Tourbillon Platinum / Blue / Alligator / Folding |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | Yes, 25 units |
| Case Material: | Platinum |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Glashütte Original Senator Chronometer Tourbillon Limited Edition was introduced in 2019. It is powered by the hand-wound caliber 58-05, which is the brands first movement that features a flying tourbillon with second-stop mechanism, zero reset and minute detent. The case is made of platinum. Ref. 1-58-05-01-03-30 is fitted with an alligator strap with folding clasp. Ref. 1-58-05-01-03-50 is fitted with an alligator strap with shorter folding clasp.