Glashütte Original - 1-58-06-01-03-61
1-58-06-01-03-61 Senator Chronometer Flyback Tourbillon Platinum / Silver
| Brand: | Glashütte Original |
|---|---|
| Family: | Senator |
| Reference: | 1-58-06-01-03-61 (aka: 1-58-06-01-03-61) |
| Name: | 1-58-06-01-03-61 Senator Chronometer Flyback Tourbillon Platinum / Silver |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | Yes, 25 units |
| Case Material: | Platinum |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Skeleton |
|---|---|
| Dial Finish: | Guilloche |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Glashütte Original Senator Chronometer Tourbillon 1-58-06-01-03-61 is a 2023 limited edition of 50 pieces. This watch has a Platinum case, which housescaliber 94-03 - a hand-wound movement with flyback Tourbillon (10.8 mm diameter) with second-zero-stop mechanism and innovative minute detent, indication for hours, minutes, and small seconds on tourbillon cage, a power reserve indicator, plus a day/night indicator. The movement can be seen both through the back as well as through the front; on the latter, it is finished with a laser-engraved clous-de-paris finish.