Glashütte Original - 1-58-08-01-04-61
1-58-08-01-04-61 Senator Chronometer White Gold / Silver / Alligator / Folding
| Brand: | Glashütte Original |
|---|---|
| Family: | Senator |
| Reference: | 1-58-08-01-04-61 (aka: 1-58-08-01-04-61) |
| Name: | 1-58-08-01-04-61 Senator Chronometer White Gold / Silver / Alligator / Folding |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | Yes, 25 units |
| Case Material: | White Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Poire |
Description
Introduced in [RELEAS_YEAR], the Glashütte Original Senator Chronometer reference 1-58-08-01-04-61 has a White Gold case with a diameter of 42.00mm, which houses the hand-wound caliber 58-08 chronometer movement.